Menu Close

KAS MAN – PERŠALAU, AR SUSIRGAU GRIPU?

        Gripas – tai ūminė virusinė kvėpavimo takų infekcija, kuriai būdinga staigi ligos pradžia, karščiavimas, sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Kasmet pasaulyje gripu suserga 5–10 proc. suaugusiųjų ir 20–30 proc. vaikų (Pasaulio sveikatos organizacijos duomenys(PSO).

 

Gripo komplikacijos

Gripas itin pavojingas dėl savo sukeliamų komplikacijų – dažniausiai jis komplikuojasi virusiniu ar bakteriniu plaučių, nosies ertmių (ančių), vidurinės ausies uždegimu, suaktyvina lėtines infekcines ir neinfekcines ligas, rečiau vystosi širdies raumens, smegenų, nervų uždegimas. Didžiausia gripo komplikacijų rizika yra vaikams iki dvejų metų, vyresniems nei 65 m. asmenims, nėščiosioms ir asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis (širdies, plaučių, kepenų, inkstų) bei kraujo arba medžiagų apykaitos (cukriniu diabetu) arba esant imuninės sistemos sutrikimams.

Veiksmingiausia gripo profilaktikos ir kontrolės priemonė – skiepai

Pasiskiepyti nuo gripo PSO rekomenduoja kiekvienais metais prieš prasidedant gripo sezonui. visiems, o ypač šiems rizikos grupių asmenims: 65 m. ir vyresniems asmenims, nėščiosioms, asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose, asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.

Kūdikį planuojantys ar jau auginantys tėveliai – būtinai pasiskiepykite

          Skiepai nuo gripo – svarbi moters sveikatos priežiūros iki pastojimo, nėštumo ir pogimdyminiu laikotarpiu dalis. Nėščiosios gripu serga sunkiau, joms dažniau atsiranda komplikacijų. Dažniausiai dėl gripo hospitalizuojami jaunesni nei vienerių metų amžiaus kūdikiai.

          Nepamirškite ir kitų gripo profilaktikos priemonių:

  • susirgus neikite į darbą, sergančių vaikų neleiskite į vaikų ugdymo įstaigas, gydykitės griežtai prisilaikydami gydytojo rekomendacijų;
  • dažnai ne trumpiau kaip 20-30 sekundžių plaukite rankas po tekančiu šiltu vandeniu su muilu;
  • kosėdami, čiaudėdami prisidenkite nosį ir burną vienkartine nosinaite (jei jos neturite – į sulenktą alkūnę). Panaudotas nosinaites išmeskite į atliekų konteinerį arba sudeginkite ir nusiplaukite rankas.

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, 2015-2016 m. gripo sezonui skirtos vakcinos Lietuvoje įsigyta 95 280 dozių.

 

 

 

Rūta Pugačiauskienė,

visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

2015 m. lapkričio 2 d.

Naudoti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) ir Valstybinės ligonių kasos duomenys.

Skip to content