Pagaliau sulaukėme vasaros, tačiau didelis karštis nėra itin naudingas žmogaus sveikatai. Dažnai būdami saulėje ir nesisaugodami nuo karščio galite sunegaluoti, todėl visuomenės sveikatos specialistai primena apie tykančius pavojus ir kaip jo išvengti.
ŠILUMOS SMŪGIS ištinka tada, kai žmogaus kūnas prakaituodamas nepajėgia išgarinti šilumos. Ištikus šilumos smūgiui kūno temperatūra gali pakilti iki 40 laipsnių karščio. Gali pasireikšti šie simptomai: stiprus galvos svaigimas ir skausmas, paraudusi ir karščiuojanti oda, pykinimas, kartais net su viduriavimu, nepasotinamas troškulys, nepaaiškinamas nerimas, sutrikusi orientacija, mieguistumas, vangumas, dažnas, stiprus pulsas, netvirta eisena.
Jeigu nukentėjusysis nuo šilumos smūgio yra sąmoningas reikia:
- nuvesti nukentėjusįjį į pavėsį;
- apkloti šaltu vandeniu sudrėkinta antklode (nuolat ją drėkinti);
- kai kūno temperatūra sumažės iki 37,5 laipsnių karščio, reikia pakeisti šlapią antklode sausa ir duoti atsigerti vėsaus vandens.
Reikia nepamiršti, kad einant į lauką BŪTINA užsidėti galvos apdangalą, nes tiesioginiai saulės spinduliai, kaitinantys nepridengtą galvą ir sprandą, dirgina galvos smegenų dangalus, todėl padidėja smegenų temperatūra ir sutrinka jų funkcija.
Ištikus SAULĖS SMŪGIUI staiga pradeda skaudėti ir svaigti galva, žmogų apima bendras silpnumas, pasireiškia pykinimas, vėmimas, pradeda zvimbti ausyse, mirgėti akyse, išbąla veidas, išpila šaltas prakaitas. Jei nukentėjusysis nuo saulės smūgio yra sąmoningas:
- nuveskite jį į pavėsį,
- paguldykite truputi pakelta galva arba pasodinkite,
- ant kaktos dėkite šaltą kompresą, vėduokite,
- pasiūlykite šaltesnio gėrimo.
- jei pykina, duokite užvalgyti ko nors rūgštaus.
- jeigu nukentėjusysis nuo šilumos ir saulės smūgių neteko sąmonės, guldykite jį ant šono, vėduokite, negirdykite jokiais gėrimais, bei skubiai gabenkite į gydymo įstaigą.
Rekomendacijos gyventojams einant į lauką karštą dieną
- drabužiai turėtų būti natūralaus pluošto, laisvi, šviesūs, prakaitui pralaidūs;
- būtini galvos apdangalai;
- patogi odinė, atvira avalynė;
- saikinga mityba (vengti riebaus, sunkiai virškinamo maisto);
- vartoti daugiau negu įprastai skysčių (natūralus, mineralizuotas ar sūdytas vanduo, natūralios vaisių sultys, arbata);
- vengti alkoholinių gėrimų, gėrimų su kofeinu, cukrumi ar saldikliais saldintų gėrimų;
- riboti fizinį aktyvumą (vengti dirbti, sportuoti ar poilsiauti lauke nuo 11 iki 17 val.);
- sergantys lėtinėmis kraujotakos sistemos ligomis, vyresnio amžiaus žmonės ir vaikai kuo daugiau laiko turėtų praleisti vėsiose patalpose.
Livija Griniova
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė
Parengta pagal SMLPC pateiktą informaciją