Menu Close

Kaip padėti paaugliui, kuris pradėjo vartoti psichoaktyviąsias medžiagas?

Paauglystė – kritinis amžiaus tarpsnis. Saviraiškos laisvės ir savęs ieškojimo metas. Paaugliai bando spręsti savęs pažinimo problemą. Psichologiniu požiūriu, šis amžiaus tarpsnis yra vienas sudėtingiausių, prieštaringiausių ir įdomiausių.

Vaiko psichoaktyvių medžiagų pasirinkimą dažniausiai lemia jaunuolio draugai ir aplinka. Jaunuolis palaipsniui atsiriboja nuo šeimos, nebenori skirti tėvams laiko, jam nebeįdomios tradicijos ir šventės, pradėjo nesisekti mokslai, laisvalaikis kardinaliai pasikeitė, taip pat jaunuolis pasidarė perdėtai irzlus, piktas ir viskuo nepatenkintas – tai požymiai, kad paauglys galimai vartoja psichoaktyviąsias medžiagas.

Jei nepilnametis asmuo eksperimentuoja psichoaktyviomis medžiagomis – tai įspėjimas, kad jam reikia pagalbos formuojant atsakingą požiūrį į minėtų medžiagų vartojimą. Esant tokiai situacijai labai svarbu laiku reaguoti ir paskatinti jaunuolį dalyvauti Ankstyvosios intervencijos programoje. Ankstyvoji intervencija – psichologinių, socialinių pedagoginių pagalbos priemonių taikymas vaikams po to, kai nustatoma, kad jie vartoja psichoaktyviąsias medžiagas, skatinant nevartoti šių medžiagų; siekiant motyvuoti juos atsisakyti alkoholio ar kitų psichoaktyvių medžiagų vartojimo, kol dar nėra susiformavusi priklausomybė.

Ankstyvosios intervencijos programoje gali dalyvauti asmenys nuo 14 iki 21 metų, kurie eksperimentuoja ar nereguliariai vartoja psichoaktyviąsias medžiagas (išskyrus tabaką), bet nėra nuo jų priklausomi. Ankstyvosios intervencijos programa grįsta interaktyvia ir jaunuoliui patrauklia veikla grupėje. Grupinius užsiėmimus veda psichologas ir socialinis pedagogas. Ankstyvosios intervencijos programą sudaro 3 dalys: pradinis pokalbis, kuris yra skirtas kontakto užmezgimui, 8 val. praktiniai užsiėmimai aktyviai veiklai, diskusijoms, patirčių pasidalijimui bei refleksijoms  ir  baigiamasis pokalbis. Dalyvavimas šioje programoje yra nemokamas ir konfidencialus, gali būti savanoriškas bei įpareigojantis. Norint dalyvauti Ankstyvosios intervencijos programoje būtina registracija. Registracija spausti čia.

Ankstyvosios intervencijos programos įgyvendinimą organizuoja Jonavos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Daugiau informacijos telefonu 8 349 31064, 8 672 91761, ar el. paštu danute.kacegaviciene@jonavavsb.lt

Skip to content