Pirmoji medicinos pagalba – tai paprasčiausi, bet tuo pačiu tikslingi veiksmai, skirti padėti ar išsaugoti kitų žmonių arba savo sveikatą bei gyvybę, panaudojant turimas priemones bei medžiagas.
Nelaimingas įvykis ar staigi mirtis nesirenka nei vietos, nei laiko. Įvykus nelaimei, jūs galite būti pirmasis ar net vienintelis atsidūręs šalia nukentėjusiojo, galintis ir mokantis suteikti pagalbą. Kritinėse situacijose būtini neatidėliotini veiksmai, kurie gali išgelbėti žmogaus gyvybę, o tokia situacija gali ištikti kiekvieną iš mūsų.
Viena iš traumų mirtingumo priežasčių yra nesuteikta pirmoji medicininė pagalba įvykio vietoje iki atvykstant profesionaliems medikams. Žmogaus gyvybė, nelaimei įvykus, priklauso ne tiktai nuo patirtos traumos ar būklės sunkumo, bet ir nuo laiku suteiktos pirmosios pagalbos. Suspėjus laiku suteikti pagalbą galime padėti žmogui ne tik išgyventi po sunkių sužalojimų ar traumų, bet ir palengvinti jų pasekmes. Tačiau labai dažnai šalia nukentėjusio, kuriam reikalinga pagalba, atsiduria žmonės visiškai neturintys pirmosios pagalbos teikimo žinių ar kurių žinios yra tik paviršutiniškos. Suteikti pirmąją pagalbą labai dažnai reiškia ne tik padėti žmogui sunkioje situacijoje, bet ir išgelbėti jį, o tai nėra taip paprasta. Tokiu atveju brangi yra kiekviena minutė, o gaišimas ar nemokėjimas pagelbėti gali pabloginti situaciją ar netgi kainuoti gyvybę.
Spalio 11 dieną, Politechnikos mokykloje rinkosi Jonavos šaulių 21 kuopos jaunieji šauliai. Visuomenės sveikatos biuras kartu su Jaunaisiais mokyklų paramedikais, organizavo Pirmosios pagalbos mokymus. Užsiėmimo pradžioje jaunieji šauliai išklausė visuomenės sveikatos biuro specialisto vedamą teorinę mokymų dalį. Vėliau, Jaunieji mokyklų paramedikai, manekenų ir reikiamų priemonių pagalba, surengė praktinę pamoką. Buvo rodoma kaip daryti dirbtinį kvėpavimą, ką daryti susilaužius ranką ar išsinarinus koją, kaip stabdyti kraujavimą ir pan. Jaunieji šauliai turėjo galimybę ne tik pamatyti, bet ir kiekvienas praktiškai pasimokyti ir tai padaryti.
Niekada nesitikime, o ir nelabai norime papulti į tokią situaciją, kai reikia teikti pirmąją pagalbą, tačiau pasiruošę ir to išmokę, mes iš anksto žinosime, ką daryti ir kaip pagelbėti. Ir niekada negali žinoti, kad galbūt mūsų žinių gali prireikti gelbėjant mamą, tėtį, sesę ar brolį…….
{joomplucat:219 limit=12|columns=6}
Irena Pratkelienė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė (jaunimo sričiai)