Baimė – tai evoliucijos suformuotas savisaugos instinktas. Mes bijome gyvačių, vorų, žiurkių ar kitokių gyvių, tamsos ir pan., o taip pat tam tikrų situacijų, nes tai signalizuoja apie kylančią grėsmę, ligas, sužalojimų tikimybę ar net mirtį.
{joomplucat:149 limit=6|columns=6}
Stiprius nerimo ir baimės jausmus, sutrikdančius normalų ir įprastą gyvenimą, patiria ir išgyvena beveik du vaikai iš dešimties, o kiekvienas vaikas patiria nerimo ir baimės epizodus. Jausdami baimę vaikai susipažįsta su pasauliu, supančia aplinka (išgyvenimai dėl atstūmimo, išsiskyrimo), laikosi tam tikrų apribojimų, taisyklių (važiuodami prisisega saugos diržus ir pan.).
Vieni iš mūsų yra labiau baimingi nei kiti, greičiau susijaudina, nerimauja. Tai įtakoja temperamentas – mūsų reagavimo į stimulus būdas, todėl jautresniems reiktų vengti rizikingų ir grėsmingų situacijų, mokytis streso įveikimo strategijų (atsipalaidavimo, kvėpavimo pratimų).
Norint padėti vaikui įveikti baimes, pirmiausia reikalinga suaugusiųjų pagalba suvokiant problemą ir ieškant galimų sprendimo būdų. Išgąsdintas šuns vaikas mano, jog visi šunys baisūs ir tik suaugusiojo pagalba padėtų pažvelgti kitaip, ir problema neatrodytų tokia didelė ir neišsprendžiama.
Kartu su Pedagoginės – psichologinės tarnybos psichologe Solveiga Baltrušaitienė, Vaikų globos namų auklėtiniai diskutavo apie tai kaip įveikti savo baimes. Pravestos vizualizacijos metu auklėtiniai savo nerimus atidavė laiškanešiui meškinui, atlikdami praktinę užduotį jausmus bandė perteikti spalvomis.
Metodinės literatūros apie baimes galima rasti: http://pkg.lt/priemones
Irena Pratkelienė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė (jaunimo sričiai)