Gruodžio 12-ąją Barupės pagrindinėje mokykloje vyko anglų kalbos, technologijų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialist integruota pamoka “Healthy food – sveikas maistas”.
Mokiniai, su anglų kalbos mokytojos pagalba, aiškinosi ruošiamų sausainių sudėtį, jų gamybos proceso veiksmus, pakartojoangliškus maisto gaminimo žodžius. Tai padarius, teko apie sausainių gaminimą papasakoti angliškai. Įsigilinus anglų kalba į gaminimo subtilybes ir perpratus šį procesą, pereita prie įgyvendinimo. Padedant technologijų mokytojai, mokiniai puikiai susitvarkė su paskutiniu sunkiu etapu – sausainiu tešlos paruošimu bei jų kepimu.
Belaukiant sausainių degustacijos ir pasidarius kvapnios arbatos, pravartu daugiau sužinoti apie jos atsiradimo istoriją, naudą bei žalą sveikatai. Dauguma istorikų teigia, kad arbatos gimtinė yra Kinija. Manoma, kad šioje šalyje ji pradėta vartoti dar gerokai prieš mūsų erą – pasak legendos, Kinijoje žinoma jau apie 5 000 metų. Pagrindinės arbatų rūšys yra šešios. Visos arbatos gaminamos iš tos pačios rūšies augalų, tik skiriasi jų veislės, auginimo sąlygos ar apdorojimas. Arbatos paruošimas reikalauja didelio kruopštumo – labai svarbu puodelio ir arbatinuko paruošimas, užpilamo vandens temperatūra, plikymo laikas. Kinijoje arbata skirstoma į pirmąjį, antrąjį, trečiąjį, ketvirtąjį ir penktąjį užpylimus. Pirmasis užpylimas, kad arbata būtų išplauta, iškart išpilamas. Geriama kitų užpylimų arbata, pradedant antruoju. Geriausiais užpylimais laikomi 3 – 5, nors įvairios arbatos atsiskleidžia skirtingai ir gali reikalauti dar daugiau užpylimų. Sveikatos specialistė akcentavo ir arbatos naudingumą sveikatai – padeda nusiraminti, stiprina imunitetą, stimuliuoja protinius gebėjimus, pakelia nuotaiką, gerina miego kokybę, todėl nubudus ryte padeda jaustis geriau pailsėjusiam. Juodos arbatos vartojimas pagerina kraujagyslių reaktyvumą, mažina kraujospūdį ir arterijų standumą, gerina širdies ir kraujagyslių sveikatą. Žaliojoje arbatoje yra net 17 rūšių amino rūgščių, B grupės vitaminų, vitamino C, mineralų (magnio, geležies, fosforo, fluoro, jodo ir natrio).
Mokiniai bei pamokoje dalyvavę mokytojai, varžėsi „Sveikos mitybos“ viktorinoje. Atsakant į klausimus, teko prisiminti sveikos mitybos principus, jos rekomendacijas. Visi viktorinos dalyviai buvo apdovanoti Visuomenės sveikatos biuro dovanėlėmis.
{joomplucat:253 limit=22|columns=4}
Irena Pratkelienė
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė