Menu Close

II tipo cukrinis diabetas – pavojaus varpai skamba ir vaikams

Įspėjamieji ligos požymiai

Ligos pradžia dažniausiai besimptomė. Negydomas cukrinis diabetas labai pavojingas gyvybei.

Dažniausi simptomai: regėjimo sutrikimas (neaiškus matymas), šlapimo takų infekcija, mielių grybelio infekcija, sausa, niežtinti oda, galūnių tirpimas ar dilgčiojimas, nuolatinis nuovargis ir kt.

Nepastovūs simptomai: padažnėjęs ar naktinis šlapinimasis, troškulys ar padidėjęs apetitas, svorio netekimas ir kt. Pakitimai šlapime dažniausiai nenustatomi.

Kodėl ši sunki liga diagnozuojama per vėlai

 

Šio susirgimo pradžia dažniausiai vystosi slapta ir jokių simptomų ar požymių gali ir nesukelti, todėl dauguma žmonių net neįtaria, kad ja serga. Susirgimo diagnozė, aktyviai neieškant, dažniausiai nustatoma pavėluotai, praėjus vidutiniškai 6–9 m. nuo ligos pradžios, jau atsiradus brangaus gydymo reikalaujančioms komplikacijoms: apakimui, inkstų funkcijos nepakankamumui, kai jau reikalinga galūnių amputacija.

Cukrinio diabeto dažniausios priežastys

Šio tipo diabetas sudaro 85-90 proc. visų cukrinio diabeto atvejų. Antrojo tipo cukriniu diabetu gali susirgti bet kokio amžiaus asmenys (dažniausiai vyresni nei 45 metų asmenys). Persivalgymas ir nutukimas ir per mažas fizinis aktyvumas – svarbiausi ligos atsiradimo faktoriai, taip pat didelės reikšmės turi paveldimumas.

Nauja problema, iškilusi XX amžiaus pabaigoje, tai vaikų sergamumo II tipo diabetu augimas. Svarbiausi rizikos veiksniai susirgti vaikams II tipo diabetu tokie pat kaip ir suaugusių – tai nutukimas, fizinio aktyvumo stoka, taip pat sergantys II tipo diabetu pirmos eilės giminės.

Gąsdinantys faktai

Per pastaruosius 50 metų registruotų sergančiųjų skaičius padidėjo net 25 kartus, bet tai yra tik apie 30 proc. visų užregistruotų sergančiųjų. Lietuvoje maždaug kas 20-tas šalies gyventojas serga cukriniu diabetu, kasdien nuo šios ligos miršta 10 žmonių, bet dar daugiau išeina Anapilin dėl šios ligos komplikacijų.

Cukrinis diabetas – kas tai per susirgimas

Cukrinis diabetas – tai liga, kuria sergant, dėl insulino (tai natūralus kasoje gaminamas hormonas, padedantis ląstelėms pasisavinti kraujyje esančią gliukozę) trūkumo ar jo netinkamo veikimo audiniuose didėja gliukozės (pagrindinio organizmo energijos šaltinio) kiekis kraujyje, sutrinka organizmo aprūpinimas energija. Perteklinis gliukozės kiekis kraujyje pamažu pažeidžia kraujagysles ir nervų sistemą, taip pat sutrikdo baltymų ir riebalų, dažnai ir vandens bei elektrolitų apykaitą.

Kaip diagnozuojamas cukrinis diabetas

Diabetą galima diagnozuoti tik atlikus laboratorinius tyrimus.

II tipo cukrinio diabeto gydymas

Gyvensenos keitimas lemia apie 90 proc. diabeto gydymo ar valdymo sėkmės. Ir tai priklauso tik nuo paties paciento – išaiškinus 2 tipo cukrinį diabetą, pradžioje skiriamas nemedikamentinis gydymas: subalansuota mažai angliavandenių ir riebalų turinti dieta, patariama daugiau judėti, sportuoti.

Medikamentinis gydymas skiriamas tik jei gliukozės kiekis kraujyje išlieka padidėjęs skiriant nemedikamentinį gydymą.

Rūta Pugačiauskienė,

visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

2015-10-19

Skip to content