Menu Close

Grįžimas į normalų gyvenimą po endoprotezavimo operacijos

Sąnarių ligos pablogina gyvenimo kokybę, tampa sunku, o kartais ir nebeįmanoma, judėti. Pacientams, kurie dėl traumos arba susidėvėjusio klubo, kelio ar kito sąnario kenčia skausmus, reikia atlikti endoprotezavimo operaciją. Taip nutiko ir poniai Marijai iš Marijampolės.

Ponia Marija 2015 m. žiemą paslydo ir krisdama stipriai susimušė dešinę koją bei klubą. Nuo to laiko ją ėmė varginti nuolatiniai kojos ir klubo skausmai, kurie ypač sustiprėdavo naktį. Pavargusi kęsti skausmą moteris kreipėsi į savo šeimos gydytoją, kuri išdavė siuntimą gydytojo ortopedo konsultacijai. Kauno klinikose pacientę konsultavo patyręs gydytojas traumatologas ortopedas, kuris, pažvelgęs į rentgeno nuotrauką, iš karto pasiūlė sprendimą. Pasak jo, klubo sąnario pažeidimai buvo rimti, todėl fizioterapija ar kitos priemonės skausmo numalšinti nepadėtų – pacientei buvo būtina sąnario keitimo operacija.

 

Lemtingas pokalbis

Ponia Marija operacijos bijojo, tačiau jai apsispręsti padėjo lemtingas susitikimas su kita paciente, kuriai buvo atliktos abiejų klubų sąnarių endoprotezavimo operacijos. Ją pakalbinusi prie gydytojo kabineto moteris pasipasakojo, kad jos sveikatos būklė buvusi labai prasta – vaikščioti tapo beveik neįmanoma, todėl ji pasiryžo iš pradžių vienai, o vėliau ir kitai, klubo sąnario endoprotezavimo operacijai. Pasak pašnekovės, dabar ji jaučiasi labai gerai, gali vaikščioti, išnyko nuolatiniai skausmai.

„Nepažįstamoji drąsino mane, patarė nebijoti ir kuo greičiau ryžtis operacijai. Ji gyrė patyrusius Kauno klinikų chirurgus, tad šis netikėtas pokalbis padėjo man apsispręsti, pasitikėti gydytojais“, – sakė marijampolietė.

2016 m. pradžioje jai buvo atlikta klubo sąnario endoprotezavimo operacija. Reabilitacijos metu klubo sąnario stiprinimui bei judėjimo funkcijos atstatymui taikytos įvairios procedūros. Tiesa, po operacijos ponia Marija kelis mėnesius turėjo vaikščioti su ramentais, tačiau dabar ji patenkinta pakeistu sąnariu: nejaučia skausmo, veržimo, judėti vėl tapo lengva.

Kada endoprotezas pacientui nieko nekainuoja

Svarbu žinoti, kad nei endoprotezas, nei operacija pacientui nieko nekainuoja tuomet, jei jis:

          yra apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu;

          pasirenka gydymo įstaigą, kuri yra sudariusi sutartį su ligonių kasomis dėl šios paslaugos apmokėjimo Privalomojo  sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis;

          nustatyta tvarka kreipiasi į Valstybinę ligonių kasą (VLK) dėl endoprotezo paskyrimo į paciento pasirinktą gydymo įstaigą.

Pavyzdžiui, Kauno TLK veiklos zonoje (Kauno ir Marijampolės apskrityse) operacijos su paskirtu endoprotezu PSDF lėšomis atliekamos 6 gydymo įstaigose: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikose, Kauno klinikinėje ligoninėje bei Marijampolės, Jonavos, Raseinių ir Šakių ligoninėse.

2016 m. birželio mėn. VLK duomenimis, šiose gydymo įstaigose sąnario paskyrimo laukti reikėjo ne ilgiau nei 1 mėnesį. Tai reiškia, kad paskyrus sąnarį pacientams tereikia suderinti operacijos datą.

Tuo tarpu pacientams, kurie pasirenka kitokį endoprotezą nei perka VLK, reikia sumokėti skirtumą tarp pasirinkto ir VLK kompensuojamo endoprotezo kainos.

Ponia Marija pasirinko kitokį endoprotezą nei perka VLK, tad jai teko už jį sumokėti savo lėšomis ir sulaukti dalies kainos kompensacijos (šiuo metu ji yra 446, 86 euro).

Pravartu žinoti, kad PSDF lėšomis apmokami kelio, klubo, peties, alkūnės ir čiurnos sąnario endoprotezai bei jų priedai yra perkami centralizuotai ir paskirstomi šalies ligoninėms, kuriose atliekamos endoprotezavimo operacijos. Šių ligoninių sąrašas skelbiamas VLK interneto svetainės www.vlk.lt skyriuje „Sąnarių endoprotezavimas“, čia pat pateikiama ir pastarųjų metų operacijų statistika.

Tad kiekvienas, kuriam reikalinga sąnario endoprotezavimo operacija, gali pasirinkti tą ligoninę, kurioje jam reikalingas endoprotezas bus paskirtas greičiausiai. Pavyzdžiui, 2015 m. Kauno TLK veiklos zonoje daugiausia klubo sąnario endoprotezavimo operacijų atlikta LSMU Kauno klinikose – 721, Kauno klinikinėje ligoninėje – 201, Marijampolės ligoninėje – 101, Raseinių ligoninėje – 66, Šakių ligoninėje – 48, Jonavos ligoninėje – 40. Didžioji dalis Lietuvos apdraustųjų rinkosi ligonių kasų paskiriamus nemokamus endoprotezus, tad jiems nereikėjo mokėti nei už operaciją, nei už endoprotezą.

Po operacijos – reabilitacija

Po sąnario pakeitimo operacijos pacientams būtina reabilitacija, už kurią apdraustiesiems taip pat mokėti nereikia. Taigi, po sąnario pakeitimo operacijos kurį laiką tenka vaikščioti su ramentais, o po paskirtų procedūrų sustiprėjus klubo sąnariui, daugelis užmiršta anksčiau patirtus skausmus. Taip ir mūsų kalbinta ponia Marija gali gyventi visavertį gyvenimą ir iš naujo pajusti judėjimo džiaugsmą.

                                                                              Parengė Veronika Pečkienė

                                                                              Kauno teritorinės ligonių kasos

                                                                              vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene

Skip to content