Menu Close

Gripo epidemija paskelbta Kaune

Iki vasario 1 d. iš 60 šalies savivaldybių gripo epidemija buvo paskelbta keturiose: Visagino, Alytaus, Druskininkų ir Ukmergės rajono. Nuo š. m. vasario 1 d. gripo epidemija jau paskelbta ir Kauno mieste. Oficialus 2015-2016 m. gripo sezonas prasideda 2015 m. rugsėjo 28 d., o baigiasi 2016 m. gegužės 15 d., taip kad sulaukti šio susirgimo epidemijos išlieka nemaža tikimybė ir mūsų rajone, nes Jonavoje šiuo metu taip pat labai padaugėja sergamumo gripu ir kitomis peršalimo ligomis atvejų.

Kaip užsikrečiama gripu

Gripu galima užsikrėsti nuo sergančio žmogaus. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę.

Pagrindiniai gripo infekcijos simptomai

Žmogus, užsikrėtęs gripo virusu, suserga per 24-72 val.(vidutiniškai 48 val.). Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.

Kuo pavojinga gripo infekcija

Gripo virusas, peržengdamas gynybinius barjerus ir naikindamas ląsteles, sukelia ir tiesiogines komplikacijas: virusinę pneumoniją, virusinį encefalitą, meningitą (galvos smegenų ir galvos smegenų dangalų uždegimas), širdies raumens uždegimą (miokarditą), virusinį žarnyno uždegimą (dažniausiai pasitaiko vaikams), virusinį akių uždegimą, net lydimą apakimo.

Profilaktika

Skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Nereikėtų pamiršti ir kitų nespecifinių gripo bei ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų prevencijos priemonių:

  • tinkamai ir dažnai plauti rankas, nusiplovus jas nusausinti;
  • vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;
  • vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;
  • laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų (prisidengti nosį ir burną, vienkartines nosinaites nedelsiant išmesti, nusiplauti rankas);
  • neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;
  • gerai vėdinti patalpas, valyti jas drėgnu būdu;
  • susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, neiti į darbą, sergančių vaikų neleisti į vaikų ugdymo įstaigas, gydytis, kaip nurodė gydytojas;
  • sergantys gripu asmenys apsaugoti kitus gali dėvėdami medicinines kaukes, kurios sulaiko kvėpavimo takų sekretus kosint ar čiaudint. Sveiki žmonės, slaugydami sergantį asmenį, taip pat turėtų dėvėti medicininę kaukę.


Rūta Pugačiauskienė

visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

2016 m. vasario 2 d.

Skip to content