Jonavos r. Kulvos A. Kulviečio aštuntokai dalyvavo akcijoje „Pasaulinė diena be tabako“, kuri kasmet minima gegužės 31-ąją dieną. Jaunimas ieškojo informacijos apie rūkymo žąlą ir viską perteikė kūrybiškai ant mokyklos stendo.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), kasmet minėdama šią dieną, siekia atkreipti dėmesį į skirtingas, su rūkymu susijusias, problemas. Šių metų PSO inicijuotos kampanijos šūkis – „Tabakas – grėsmė mūsų aplinkai ” Statistika skelbia, jog mergaičių tabako gaminių vartojimas beveik susilygino su berniukų. Nerimą kelia taip pat elektroninių cigarečių paplitimas tarp jaunimo. Lietuvoje 65% 15–16 metų moksleivių nurodo bent kartą per pastaruosius metus bandę rūkyti elektronines cigaretes.
Tabako dūmuose randama per 4000 cheminių junginių, iš kurių net keli šimtai laikomi kenksmingais sveikatai, o daugiau nei 70 iš jų yra patvirtinti kancerogenais, kurie sukelia vėžį ar skatina jo vystymąsi. Kancerogenai patenka į organizmą su dervomis ir labiausiai pakenkia lūpų, burnos ertmės, gerklų, bronchų gleivinę, todėl ilgalaikis rūkymas sąlygoja ryklės, gerklų, stemplės, plaučių, o taip pat ir skrandžio, kasos, kepenų ir šlapimo pūslės vėžio atsiradimą. Dervos yra pavojingiausios cigarečių cheminės medžiagos. Jos nusėda kvėpavimo takuose ir ilgainiui gali sukelti vėžį ir plaučių ligas. Be to, jos silpnina imuninę sistemą.
Nėra nežalingo rūkymo būdo, todėl net ir pakeitus įprastas tabako cigaretes cigaru, pypke, kaljanu, kaitinamojo tabako gaminiu ar elektronine cigarete, neišvengiama su rūkymu susijusios rizikos sveikatai.
Visuomenės sveikatos specialistė Simona Metlevskienė