Pernai pagal krūties vėžio prevencinę programą pasitikrino vos 99 tūkst. iš daugiau nei 475 tūkst. atitinkamo amžiaus grupės moterų. Pasak specialistų, nors kasmet pasitikrinusių moterų po truputį daugėja, akivaizdu, kad šis tikrinimosi mastas – vis dar per mažas.
„Deja, moterys vis dar nepakankamai dalyvauja prevencinėje programoje dėl krūties vėžio ir delsia pagal ją nemokamai pasitikrinti dėl šios ligos. Dar kartą norime paraginti 50–69 metų amžiaus moteris aktyviau naudotis galimybe kas 2 metus nemokamai pasitikrinti dėl krūties vėžio. Joms tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vedėja Daiva Berūkštienė.
Siekiant dar labiau paraginti žmones dalyvauti Lietuvoje vykdomose vėžio prevencijos programose, VLK ir Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) inicijavo projektą „Kylame į kovą su vėžiu“. Viena iš jo priemonių – trumposios SMS žinutės, kuriomis žmonės kviečiami nemokamai pasitikrinti pagal keturias vėžio prevencijos programas – storosios žarnos, prostatos, gimdos kaklelio, o taip pat ir krūties vėžio.
Specialistų teigimu, krūties vėžys yra viena iš dažniausiai moterims nustatomų onkologinių ligų, tad tik reguliariai tikrinantis ir anksti diagnozavus ligą, galima laiku taikyti reikiamą gydymą, išgelbėti gyvybę.
„Ankstyvosios krūties vėžio formos dažnai nesukelia jokių simptomų ir gali būti pastebėtos tik atlikus mamografiją ar ultragarsinį tyrimą. Krūtų savityra minėtų tyrimų pakeisti negali“,– tvirtina Jaunųjų gydytojų asociacijos narė, šeimos gydytoja rezidentė Joana Laima Leonavičiūtė.
Pagrindinis krūties vėžio programos tyrimo metodas – mamografija. Gavus šeimos gydytojo siuntimą atlikti šį tyrimą, galima iš anksto užsiregistruoti mamografijos įrenginį turinčioje gydymo įstaigoje. Minėtą tyrimą galima atlikti tiek didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje), tiek kituose – Marijampolės, Alytaus, Utenos, Tauragės, Mažeikių, Druskininkų, Šilutės, Ukmergės, Telšių rajonų centruose. Tyrimo rezultatus moteriai praneša šeimos gydytojas, gavęs mamogramų vertinimo išvadas iš įstaigos, kuri įvertina minėtas mamogramas.
„Mamograma neparodo, kad moteris serga vėžiu, tačiau parodo, ar krūtyse yra pakitimų, kurie gali būti tiek gėrybiniai, tiek piktybiniai. Jei tyrimo metu nustatomi pakitimai, moteris siunčiama konsultuotis su specialistu dėl diagnozės patikslinimo ir gydymo, tuomet gali reikėti atlikti papildomus tyrimus“, – sako J. L. Leonavičiūtė.
Specialistai kviečia moteris nedelsti ir kreiptis į šeimos gydytoją bei nemokamai pasitikrinti. Nei vienai moteriai už šias paslaugas mokėti iš savo kišenės nereikia, nes Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų šioms paslaugoms apmokėti yra skiriama pakankamai – šiemet net 2,3 mln. eurų.
„Net ir jaunesnės ar vyresnės nei programoje nustatyta amžiaus moterys, pastebėjusios pakitimus krūtyse, turėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kuris įvertins sveikatos būklę ir jei reikės nukreips gydytojo specialisto konsultacijai“, – sako D. Berūkštienė.
Šiuo metu Lietuvoje nemokamai pasitikrinti galima pagal 4 vėžio prevencijos programas – prostatos, storosios žarnos vėžio, gimdos kaklelio ir krūties. Daugiau informacijos apie nemokamas vėžio prevencijos programas galima rasti čia.
Rūpimus klausimus galima pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.