Lietuva yra vitamino D deficito šalis, nes mes gyvename tokioje geografinėje zonoje, kurioje nuolat trūksta saulės. Šio vitamino stygių jaučia apie 89 proc. šalies gyventojų, ypač – paaugliai ir vyresnio amžiaus žmonėms. Moterys šio vitamino gauna mažiau nei vyrai. Taip pat šio vitamino trūkumą organizme įtakoja tradicinė, daugiau riebaus gyvūninio maisto, bulvių patiekalų virtuvė, bei akivaizdžiai mažėjantis gyventojų fizinis aktyvumas.
Kuo naudingas šis vitaminas
Vitaminas D (kalciferolis) žmogaus organizme reguliuoja mineralinių medžiagų (kalcio, fosforo, magnio) apykaita, padeda šioms medžiagoms išsilaikyti kauluose ir dantyse. Taip pat saugo nuo osteoporozės, greičiau iš organizmo padeda pašalinti toksiškai veikiantį šviną.
Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad vitaminas D padeda išvengti arterinės hipertenzijos išsivystymo, vėžinių susirgimų ir kai kurių autoimuninių ligų.
Kuo pasireiškia vitamino D trūkumas
Šio vitamino trūkumas gali lemti dažnus kaulų lūžius, dantų ligas, raumenų silpnumą, didesnę tikimybę sirgti širdies – kraujagyslių ligomis, taip pat silpną bendrą imunitetą ir net polinkį į depresiją.
Trūkstant vitamino D vaikams, jiems deformuojasi kaukolė ir stuburas, žandikauliai, sutrinka dantų augimas, atsiranda dėmių dantų emalyje.
Labai svarbu, kad pakankamą kiekį šio vitamino gautų nėščiosios iki pagimdant, kadangi tai tiesiogiai įtakoja kūdikio sveikatą, taip pat sumažina priešlaikinio gimdymo riziką.
Koks vitamino D kiekis per dieną reikalingas
Ar pakanka organizmui vitamino D, galima pasitikrinti atlikus specialų kraujo tyrimą.Suaugusiam žmogui rekomenduojama vitamino D paros norma yra 5 mikrogramai (µg), nėščioms ir maitinančioms kūdikį šio vitamino reikia dvigubai daugiau. Taip pat daugiau vitamino reikia sergant kai kuriomis kepenų ir inkstų ligomis, rachito profilaktikai.
Pagrindiniai natūralūs vitamino D šaltiniai
Pakankamą kiekį vitamino D gausite būdami gryname ore, nes pagrindinis reikalingas organizmui šio vitamino žmogaus odoje susidaro saulės šviesos poveikyje (apie 80-90 proc.). Rekomenduojama, kad veidas, delnai ir didžioji dalis rankų ir kojų per dieną tiesioginėje saulės šviesoje būtų ne mažiau kaip 5 – 20 min. kasdien.
Kremai nuo saulės labai apriboja galimybes gauti reikiamą kiekį ultravioletinių spindulių, būtinų vitamino D gamybai (betyra geras būdas apsisaugoti nuo nudegimo saulėje ir melanomos – odos vėžio), todėl geriau venkite būti tiesioginių saulės spindulių poveikyje ilgesnį laiką.
Apie soliariumo naudą, siekiant padidinti vitamino D kiekį organizme, mokslininkai nepateikia pagristų įrodymų.
Trūkstamą vitamino D kiekio dalį (apie 10-20 proc.) organizmas pasisavina iš maisto.
Vitamino D yra specialiai praturtintame maiste, pavyzdžiui, piene, taip pat kai kuriuose produktuose natūraliai – riebiose lašišose, silkėse, unguriuose, žuvų taukuose, kiaušinio trynyje.
Apie vitamino D sankaupas organizme ir perdozavimą
Daugiausiai vitamino D kaupiasi ir yra saugoma riebaliniame ir raumeniniame audiniuose, mažesni šio vitamino kiekiai – kepenyse. Šias atsargas organizmas panaudoja žiemos metu.
Saulės gaminamo vitamino D perteklinis kiekis paverčiamas į neaktyvias formas, todėl jo perdozuoti neįmanoma.
Perdozavimas ir šio vitamino susikaupimas organizme dažniausiai įvyksta neatsakingai naudojant maisto papildus su vitaminu D. Tai pasireiškia bendru silpnumu, pykinimu, pablogėjusiu apetitu, viduriavimu, troškuliu, dažnu šlapinimusi, sutrikusiu širdies ritmu, kaupiasi kalcio ir fosforo sankaupos minkštuosiuose audiniuose, gali varginti vidurių užkietėjimas ir net sutrikti inkstų veikla. Vitamino D perteklius taip pat gali skatinti aterosklerozės vystymąsi.
Apie papildomus vitamino D preparatus
Pakankamai vitamino D galite gauti ir be papildomų preparatų – pakankamai ilgai būkite gryname ore ir tinkamai maitinkitės.
Tik tokiu atveju, jei šios priemonės nepadeda organizmo aprūpinti reikalingu šio vitamino kiekiu, pasitarkite su gydytoju ir, tik atlikus specialų kraujo tyrimą, organizmą stiprinkite šio vitamino turinčiais maisto papildais.
Būtina žinoti, kad šis vitaminas kaupiasi organizme, jo perteklius nepašalinamas, todėl jį nesunku perdozuoti. Vartojant vitamino D papildus rekomenduotinas jo kiekio kraujyje stebėjimas.
Daugiau sužinoti apie vitaminą D ir kurios gydymo įstaigos Lietuvoje atlieka bendrojo vitamino D tyrimą, galima informacinėje interneto svetainėje www.vitaminasd.lt arba kreipiantis į savo šeimos gydytoją.
Rūta Pugačiauskienė,
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė