Tai ES šalyse dažniausiai registruojama lytiškai plintanti infekcija, dažniausiai nustatoma tarp 15-24 metų amžiaus jaunimo. Lietuvoje sergamumas šia liga kasmet didėja ir registruojamas daugiausiai tarp reprodukcinio amžiaus jaunimo (20-34 metų amžiaus), dažniau tarp vyrų.
Negydoma ši infekcija (kaip ir daugelis kitų lytiškai plintančių ligų) ilgainiui pažeidžia reprodukcinę sveikatą ir gali sukelti nevaisingumą.
Kaip galima užsikrėsti šia liga
Kiekvienas lytiškai aktyvus asmuo gali užsikrėsti chlamidine infekcija ir, kuo didesnis lytinių parnerių skaičius, tuo ši rizika didesnė. Didžiausią riziką užsikrėsti infekcija turi paauglės ir jaunos moterys dėl nepilnai subrendusio gimdos kaklelio, kuris jautresnis infekcijai.
Perduodama ši infekcija visų rūšių lytinių santykių metu (vaginalinių, analinių bei oralinių). Taip pat chlamidioze užsikrėtusi motina gimdymo metu gali ją perduoti naujagimiui.
Kuo pasireiškia užsikrėtimas (simptomai ir požymiai)
Chlamidinė infekcija žinoma kaip „tyli“ infekcija, nes dažniausiai užsikrėtę asmenys neturi jokių simptomų ar nusiskundimų. Susirgimo chlamidioze požymiai pasireiškia praėjus 7–14 dienų po užsikrėtimo.
Moterims klinikinių požymių būna tik iki 30 procentų atvejų, kai pasireiškia simptomai: gleivingos ar pūlingos makšties išskyros, skausmingas šlapinimasis, kraujas po lytinių santykių, skausmai apatinėje pilvo dalyje ar lytinių santykių metu, pagausėjusios menstruacijos. Chlamidinė infekcija iš gimdos kaklelio gali giliau prasiskverbti į šlapimo – lyties organus ir sukelti mažojo dubens uždegiminę ligą. Negydoma chlamidiozė moterims išplinta į gimdą ar kiaušintakius, sukeldama mažojo dubens uždegimą (MDU), sukelia ilgalaikius pakitimus kiaušintakiuose (sąaugas), gimdoje ir aplinkiniuose audiniuose. Šiuos pakitimus lydi lėtinis pilvo apačios skausmas, nevaisingumas, negimdinis nėštumas.
Vyrams klinikinių požymių būna iki 75 procentų ir pasireiškia baltomis ar skaidriomis išskyromis iš šlapimkanalio (šlaplės), deginimo jausmu šlapinantis. Kartais vyrai jaučia pasunkėjusį šlapinimąsi ar niežulį aplink šlaplės kanalą. Chlamidijos gali patekti į gilesnius vyro šlapimo ir lyties organus ir sukelti sėklidės, sėklidės prielipo uždegimą, pasireiškiantį skausmu kapšelyje, jo padidėjimu. Prasidėjus priešinės liaukos (prostatos) uždegimui, atsiranda maudžiami skausmai kryžkaulio, tarpvietės, kirkšnių, sėklidžių, šlaplės srityse, padažnėja šlapinimasis, ypač naktį, susilpnėja lytinis pajėgumas, gali pakilti temperatūra.
Ir vyrams ir moterims, užsikrėtusiems chlamidioze per analinius lytinius santykius, gali atsirasti išeinamosios angos uždegimas (proktitas). Chlamidinė infekcija padidina ŽIV užsikrėtimo riziką.
Taip pat chlamidiozė gali sukelti akių junginės uždegimą (konjunktyvitą). Sąnarių skausmus, ar jų uždegimą.
Chlamidinė infekcija ir nėštumas
Visos nėščiosios taip pat turėtų pasitikrinti dėl chlamidiozės, nes ši infekcija gali sukelti priešlaikinį gimdymą. Naujagimiams, užsikrėtusiems gimdymo metu, chlamidinė infekcija pasireiškia ankstyvu naujagimių plaučių uždegimu ir akių gleivinės uždegimu (raudonos akys).
Kaip gydoma ši infekcija
Chlamidiozės gydymą skiria gydytojas. Visi lytiniai partneriai turėtų būti ištirti ir gydomi kartu. Gydymo metu rekomenduojama susilaikyti nuo lytinių santykių, nes didėja sunkių komplikacijų, įskaitant ir nevaisingumą, tikimybė dėl pasikartojančios infekcijos. Anksti pradėtas gydymas padeda išvengti chlamidiozės komplikacijų (pvz., nevaisingumo). Asmuo, kuriam diagnozuota chlamidinė infekcija, turėtų informuoti savo lytinį partnerį ar partnerius, kad šie apsilankytų pas gydytoją. Lytiniai santykiai rekomenduojami tik po gydymo.
Kaip apsisaugoti nuo užsikrėtimo?
Patikimiausias būdas išvengti lytiškai plintančių infekcijų – susilaikyti nuo lytinių santykių ar turėti ilgalaikius abipusiai monogaminius lytinius santykius su asmeniu, nesergančiu lytiškai plintančiomis ligomis. Prezervatyvų naudojimas lytinių santykių metu riziką užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis tik sumažina.
Visoms lytiškai aktyvioms moterims iki 25 metų amžiaus, ypač pakeitus lytinį partnerį ar turint jų keletą, rekomenduojama vieną kartą per metus pasitikrinti dėl chlamidinės infekcijos. Kasmetinė patikra rekomenduojama ir vyresnėms moterims, kurios turi naują vieną ar kelis lytinius partnerius.
Bet kokie lyties takų infekcijos požymiai – bėrimai, pakitusios išskyros, deginimo jausmas šlapinantis ar kraujavimas tarp menstruacijų gali reikšti užsikrėtimą lytiškai plintančia infekcija. Tokiu atvejų būtina atsisakyti lytinių santykių ir nedelsiant apsilankyti pas gydytoją.
Parengė Rūta Pugačiauskienė,
visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Naudoti LR Sveikatos apsaugos ministerijos, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenys