Menu Close

Bukonių mokykloje – daugiafunkciame centre paminėta Nerūkymo diena

        Cigarečių rūkymas yra viena iš pavojingiausių ir žalingiausių įpročių, kurio  neigiamas poveikis niekuomet nepasireiškia staiga. Nikotino prieinamumas ir jo naudojimo paprastumas sudaro itin geras sąlygas vystytis priklausomybei nuo jo. Rūkymas kasmet nužudo daugiau negu bet kuris kitas nelegalus narkotikas ir tai yra viena iš pagrindinių išvengiamos mirties priežasčių. Cigarečių dūmuose yra daugiau nei 4000 nuodingų cheminių junginių. Nuo rūkymo sukeltų ligų kasmet miršta daugiau nei milijonas žmonių. Cigarečių dūmuose yra itin pavojingos medžiagos – nikotinas, dervos ir anglis monoksidas. Nikotinas yra svarbiausia tabako dūmų veiklioji medžiaga, sąlygojanti priklausomybės atsiradimą, kuri sukelia ne tik greitą pripratimą, bet ir kraujagyslių spazmus bei vidinių sienelių pakitimus.

{joomplucat:183 limit=10|columns=10}

        Viena surūkyta cigaretė per dieną sutrumpina rūkančiojo gyvenimą 11-a minučių. Metęs rūkyti darbingo amžiaus žmogus sutaupo vidutiniškai 20 gyvenimo metų. Rūkymas ypač kenkia paauglių  kvėpavimo organams, nes jų plaučiai dar būna ne visiškai susiformavę. Rūkantys paaugliai būna labiau išsiblaškę ir blogiau mokosi, sumažėja jų protinis pajėgumas bei bendras organizmo atsparumas, greičiau pajaučia fizinį ir protinį nuovargį. Pastebėta, kad rūkantieji dažniau  piktnaudžiauja alkoholiu negu nerūkantys. Rūkantieji kenkia ne vien tik savo, bet ir aplinkinių sveikatai. Išbūti valandą prirūkytoje patalpoje yra tas pats, kas surūkyti 4 cigaretes.

        Smalsumas –  viena iš pagrindinių priežasčių skatinančių paauglius rūkyti. Retas atsilaiko prieš norą išbandyti tai, kas nepatirta. Kita priežastis – tai suaugusiųjų pamėgdžiojimas, noras parodyti aplinkiniams, kad jis jau suaugęs. Rūkančių tėvų šeimose rūko 50 proc. vaikų, tuo tarpu kai  nerūkančių tėvų šeimose – maždaug 25 proc. vaikų. Rūkymas paaugliams yra vienas iš savęs įtvirtinimo būdų, mėgdžiojimas ar laikymasis taisyklių to bendraamžių rato į kurį norima patekti ar būti priimtiems.

       Minint Nerūkymo diena, Bukonių mokykloje – daugiafunkciame centre Visuomenės sveikatos biuro specialistė Irena Pratkelienė kartu su Jonavos policijos komisariato bendruomenės pareigūne Larisa Paklina susitiko su mokyklos bendruomene. Susitikimo metu specialistės papasakojo bei diskutavo su moksleiviais apie rūkymo bei kitų žalingų įpročių žalą ir poveikį organizmui.  Demonstruojamų vaizdinių priemonių dėka akivaizdžiai buvo galima pamatyti žalingų įpročių daromą žalą.

 

 

Irena Pratkelienė

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė (jaunimo sričiai)

Skip to content