Menu Close

BIRŽELIO 12 DIENĄ VYKO SVEIKATOS INFORMACIJOS RENGINYS JONINIŲ SLĖNYJE (skirtas lėtinių neinfekcinių ligų profilaktikai)

Lėtinių neinfekcinių ligų grupei priskiriamos tokios plačiai paplitusios kaip širdies ir kraujagyslių ligos, piktybiniai navikai, cukrinis diabetas, lėtinės kvėpavimo sistemos ligos, alergijos, neurodegeneracinės ligos, psichikos ir elgesio sutrikimai ir kt. Sergamumas šiomis ligomis Lietuvoje, taip pat ir Jonavos rajone kasmet didėja.

Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad apie 80 proc. širdies – kraujagyslių susirgimų, 90 proc. tipo diabeto ir 30 proc. onkologinių susirgimų gali būti išvengta jei visuomenė nerūkytų, laikytųsi taisyklingos mitybos principų ir būtų fiziškai aktyvi.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nuo rūkymo sukeltų ligų visame pasaulyje kasmet miršta apie 1,3 mln. gyventojų, Lietuvoje – 1,3 tūkst. Europoje rūkymas lemia 83 proc. plaučių vėžio susirgimus ir yra 82 proc. mirčių nuo plaučių vėžio priežastis. Nuo rūkymo kraujagyslėse susidaro kraujo krešuliai, labai padidinantys miokardo infarkto grėsmę. Nikotinas priverčia širdį dniau plakti (10–20 dūžių per minutę dniau, na o per metus jai tenka 510 milijonų dūžių daugiau nei nerūkančio žmogaus širiai), sukelia kraujagyslių spazmus, didina kraujospūdį, pagreitina aterosklerozinių plokštelių susidarymą ant kraujagyslių sienelių ios plokštelės, kartu su nikotino sukeltu širdies kraujagyslių spazmu, gali tapti krūtinės anginos, širdies infarkto ar net staigios mirties priežastimi).

Buvo atliekami momentiniai kraujo tyrimus gliukozės koncentracijai, bendrojo cholesterolio kiekiui nustatyti. Gliukozė – vienas pagrindinių parametrų diabetui (cukraligei) diagnozuoti. Ja serga apie 5 proc. gyventojų, bet dažniausiai, kol nėra klinikinių požymių, to net neįtaria. Na o per didelis cholesterolio kiekis – vienas pagrindinių širdies kraujagyslių rizikos veiksnių. Jonaviečiai rūpinasi savo sveikata ir pageidauja žinoti savo sveikatos rodiklius – tiek gliukozės, tik ir cholesterolio koncentracijai nustatyti atlikta daugiau kaip po 80 tyrimų.

Streso termometru gyventojams matavome streso lygį. Stresas šiandien mokslininkų įvardijamas kaip vienas pagrindinių kraujotakos sistemos ligų ir kitų lėtinių neinfekcinių susirgimų rizikos veiksnių, kurį ypač dažnai patiria darbingo amžiaus žmonės.

Kvėpavimo relaksacijos ir autogeninės treniruotės stresui ir įtampai valdyti užsiėmimus vedė, individualias konsultacijas teikė psichologė.

Vyko šiaurietiško ėjimo mini pamokos. Tai viena iš labai paprastų, efektyvių ir prieinamų bet kokiomis oro sąlygomis fizinio aktyvumo formų. Jos metu supažindinome dalyvius su pagrindiniais šio ėjimo technikos elementais, konsultavome ką reikia žinoti prieš įsigyjant inventorių. Pakankamas fizinis aktyvumas bet kokio amžiaus žmonėms gali padėti išvengti širdies ir kraujagyslių susirgimų, diabeto, nutukimo, osteoporozės, polinkio į depresiją, gerina gebėjimą bendrauti ir socialinę adaptaciją, padeda spręsti psichologines problemas, didina atsparumą stresui.

UAB RINGITAS specialistai jonaviečiams matavo arterinį kraujo spaudimą, konsultavo kraujospūdžio aparato isigijimo bei taisyklingo matavimo klausimais. Kūno sudėties analizatoriumi atliko standartinių kūno parametrų sudėties analizę bei pateikė individualias išvadas kiekvienam dalyviui apie jo kūno masės indeksą, riebalų bei raumenų masės santykį organizme, skeleto raumenų procentinę dalį, vidinių kūno riebalų lygį, bei paskaičiavo paros energijos (kalorijų) poreikį (visi šie parametrai vertinami siekiant išlaikyti normalų kūno svorį bei nutukimo, viršsvorio profilaktikai). Iki pat renginio pabaigos pastoviai rikiavosi norinčių atlikti šiuos matavimus eilutė.

Mitybos specialistė teikė individualias konsultacijas, aiškino sveikos mitybos subalansavimo principus ne tiks suaugusiems, bet ir vaikams (tinkamą baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų santykio bei optimalus energijos kiekio maisto produktuose pasirinkimą, kas ypač svarbu nutukimo ir persivalgymo profilaktikai). Patys dalyviai galėjo sudėlioti maisto produktus į specialią sveiko maisto piramidę, tam, kad geriau galėtų įsiminti sveikatai palankius ir ribojamus maisto produktus.

Mityba, atitinkanti rekomenduojamas paros maistinių medžiagų ir energijos normas, kaip ir tinkamų bei palankių sveikatai maisto produktų gamyba ir vartojimas, gali padėti išvengti su mityba susijusių lėtinių neinfekcinių ligų.

Renginio metu Jonavos gyventojai galėjo išbandyti lengvo apsvaigimo būklę (0,3 promilės) imituojančius „girtumo akinius“ ir įsitikinti, kad net mažas alkoholio kiekis sutrikdo žmogaus reakciją ir daro rimtą poveikį vairavimo saugumui.

            Lietuva, kartu su kai kuriomis Rytų Europos valstybėms, šiandien įtraukta į aukščiausios rizikos šalių grupę priklausomybės nuo alkoholio paplitimo atžvilgiu (vienas žmogus per metus išgeria apie 15 litrų gryno etilo alkoholio ir šis kiekis kasmet auga). Žalingas alkoholinių gėrimų vartojimas sparčiai plinta ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir nepilnamečių vaikų paauglių populiacijoje.

          Alkoholio vartojimas, be paties geriančiojo sveikatos sutrikdymo (sukelia apie 60 skirtingų ligų ir sutrikimų), susijęs ir su visa eile socialinių problemų: nelaimingais atsitikimais (kelyje, darbe), savižudybėmis, nusikalstamumu, bedarbyste, prievarta šeimoje, vaikų nepriežiūra ir kt. Trys dažniausios paauglių mirties priežastys – nelaimingi atsitikimai, žmogžudystės ir savižudybės yra susijusios su piktnaudžiavimu alkoholiniais gėrimais. Net devynios iš dešimties jaunų žmonių padarytų autoįvykių yra dėl alkoholinių gėrimų poveikio.

Visi pageidaujantys galėjo anonimiškai pasitikrinti savo kraują dėl galimo užsikrėtimo ŽIV/AIDS per minutę. Sergamumas šiuo susirgimu kasmet didėja visoje ES ir šiandien dar tikrai nėra įvertintas tikrasis jo mastas (norinčių neatsirado).

Renginio metu gyventojams teikėme individualias konsultacijos širdies – kraujagyslių susirgimų ir kitų lėtinių neinfekcinių susirgimų profilaktikos klausimais, dalijome informacinę medžiagą.

Mums talkino mūsų vaikai

Renginio metu rūkymo žala organizmui, konkrečių organų pakenkimą įvairiais rūkymą imituojančiais modeliais demonstravo specialistė Irma su keturmete dukra Melita, kuri vėliau, jau savarankiškai, aiškino bendraamžiams ir jų tėveliams ne tik rūkymo žalą, bet ir sveikos mitybos privalumus (mamai nematant).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rūta Pugačiauskienė,

visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

 

Skip to content