Menu Close

Europos imunizacijos savaitė

Užkrečiamosios ligos kasmet sudaro iki 20 proc. visų registruotų ligų Lietuvoje. Šiandien vakcinomis galime kontroliuoti net 28 ligas, todėl raginame šeimos gydytojus ir kitus specialistus atsakingai kalbėti apie skiepus, paraginti ir priminti tėvams, kad atžalas būtina skiepyti pagal vaikų skiepų kalendorių.

Imunoprofilaktikos vykdymas pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, užtikrina vaikų apsaugą nuo 12 profilaktiniais skiepais valdomų infekcijų. Naujagimiai, kūdikiai ir vaikai valstybės lėšomis skiepijami nuo tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomelito, tymų, epideminio parotito, raudonukės, Haemophilus influenzae B tipo infekcijos. 2016 m. skiepų kalendoriuje pasirodė naujas žmogaus papilomos viruso skiepas, kuris apsaugo ne tik nuo šio viruso sukeliamo gimdos kaklelio, bet ir makšties, lyties organų, išangės vėžio bei lyties organų karpų (nuo 2016 m. rugsėjo mėn. visos 11 metų mergaitės nemokamai skiepijamos nuo ŽPV).

 

 Įgyvendinant Nacionalinę imunoprofilaktikos programą pasiektos aukštos skiepijimo apimtys. Vykdant Nacionalinę imunoprofilaktikos programą, per pastaruosius dešimt metų Lietuvoje ženkliai sumažėjo sergamumas kokliušu, tymais, epideminiu parotitu, raudonuke. Jau daugelį metų neregistruojami susirgimai įgimtu raudonukės sindromu ir naujagimių stablige, difterijos ir stabligės registruojami tik pavieniai atvejai vyresnio amžiaus žmonių tarpe.

Nacionalinio visuomenės sveikatos prie SAM, Kauno departamento Jonavos skyriaus duomenimis 2016 m. Jonavos rajone pneumokokinės infekcijos vakcina paskiepytųjų vaikų (1 m. amžiaus) dalis pasiekė 80 proc, tuo tarpu  2015 m. buvo vos 34,5 proc.  Per 2015-2016 m.  skiepijimo apimtys nuo difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito, B tipo Haemophilus influenzae B tipo infekcijos  sumažėjo apie 3 proc. – 1 metų amžiaus vaikams ir apie 4 proc. – 2 metų amžiaus vaikams.  Difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito skiepijimo apimtys  sumažėjo 4,55 proc. – 7 metų amžiaus vaikams, padidėjo  3,42 proc. – 6 metų ir 4,08 – 8 metų amžiaus vaikams.

Esant nepakankamoms skiepijimų apimtims ir aktyvėjant kelionėms po šalis, kuriose dar išlikęs sergamumas skiepais valdomomis infekcijomis, yra rizika ne tik parsivežti šių ligų sukelėjų, bet ir paplatinti juos kitiems, o ypač nepaskiepytiems asmenims. Ligų profilaktika skiepais yra viena iš moksliškai pagrįstų ir efektyviausių priemonių valdant užkrečiamąsias ligas, t.y. išvengiant jų atsiradimo ir paplitimo visuomenėje.


Filmas apie imuninę sistemą


Senyvo amžiaus žmonių skiepijimo rekomendacijos Lietuvoje 2016 m.


 

Livija GRINIOVA

Visuomenės sveikatos biuro stebėsenos specialistė

Skip to content