Užkrečiamųjų ligų ir aids centro duomenimis š. m. sausio – birželio mėn. Lietuvoje užregistruoti 418 Laimo ligos (LL) ir 53 erkinio encefalito (EE) atvejai. Palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, stebimas sergamumo erkių platinamomis ligomis rodiklių mažėjimas: sergamumas LL sumažėjo 18.2 proc., EE – 48.9 proc. Tačiau atsižvelgiant į labai vėlyvą šių metų pavasarį, negalima daryti išvados, kad šiais metais sergamumas erkių platinamomis ligomis sumažės. Daugiausiai sergančiųjų EE šiais metais yra užregistruota Utenos (13) ir Vilniaus (13) apskrityse. LL daugiausiai sergančiųjų užregistruota Vilniaus (188) ir Kauno (111) apskrityse. Šiais metais nuo erkinio encefalito mirė 68 metų Zarasų rajono gyventojas.
Artėjant rudeniui, kai į miškus aktyviau plūsta miško gėrybių rinkėjai, vertėtų išlikti budriems ir nepamiršti tykančių erkių, nes vasaros pabaigoje ir rudenį tradiciškai pastebima antroji erkių suaktyvėjimo banga.
Pasak Lietuvos infektologų draugijos pirmininko, Vilniaus universiteto Infekcinių ligų, dermatovenerologijos ir mikrobiologijos klinikos vedėjo prof. Arvydo Ambrozaičio: „Manoma, kad sergamumo padidėjimas susijęs su pasikeitusio klimato sąlygomis: šiltos žiemos, drėgnos vasaros sudaro palankias sąlygas veistis ir plisti erkėms ir smulkiems graužikams. Užfiksuojamas ir padidėjęs erkių agresyvumas, be to, reikia nepamiršti, kad didesnį sergančiųjų skaičių lemia ir pagerėjusi diagnostika”. Jonavos visuomenės sveikatos biuras primena: venkite pamiškių ir aukštos žolės bei naudokite erkes atbaidančias priemones (purškalus, tepalus). Patariama rengtis taip, kad drabužiai kuo daugiau pridengtų kūną (rinktis drabužius ilgomis rankovėmis, kelnių galus susikišti į kojines ar batus). Geriau dėvėti šviesių spalvų drabužius, kad erkę būtų lengviau pastebėti. Grįžus iš poilsio gamtoje, vilkėtus drabužius pakabinti negyvenamoje patalpoje. Labai svarbu kruopščiai apžiūrėti visą kūną, ypač paausius, pakinklius, kirkšnis, pažastis, sprandą – į šias vietas erkės įsisiurbia dažniausiai. Gerai išsišukuoti plaukus, nusiprausti po dušu. Aptikus erkę reikia kuo greičiau ją pašalinti. Paėmus pincetą sučiupti erkę kuo arčiau galvutės ir staigiu judesiu ją pašalinti. Įsisiurbimo vietą nuplauti vandeniu su muilu ar dezinfektantu. Aplink žaizdą atsiradus išplitusiam paraudimui ar kitiems požymiams (sąnarių, raumenų ir galvos skausmas, silpnumas, pakilusi temperatūra) po erkės įkandimo, nedelsti ir kreiptis į gydytoją. Primename, kad vienintelė ir efektyviausia apsisaugojimo nuo erkinio encefalito priemonė yra skiepai (kreiptis į šeimos gydytoją). Nuo Laimo ligos skiepų nėra, tad reikia imtis aukščiau išvardintų profilaktikos priemonių.
Parengė:
visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Livija Griniova