Menu Close

Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronaviruso (ARRS-CoV) infekcijos protrūkis

Šiuo metu Pietų Korėjoje registruotas Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronaviruso (ARRS-CoV) infekcijos protrūkis. Pirmas atvejis gegužės 20 d. vyrui, grįžusiam iš Artimųjų Rytų, iki birželio 5 d. registruota 30 antrinių atvejų kontaktavusiems su ligoniais asmenims (kiti pacientai ligoninėje, medikai, prižiūrėję ligonius, šeimos nariai, ligonių lankytojai ir dar 10 susirgo po kontakto su šiai asmenimis). Iš viso 41 susirgimas priklauso šiam protrūkiui Pietų Korėjoje. Vienas kontaktinis asmuo išvyko į Kiniją ir jam jau Kinijoje buvo diagnozuotas Artimųjų Rytų sunkus respiracinio sindromas.

Kas sukelia šį susirgimą

Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronavirusas (ARRS-CoV) – tai virusinė kvėpavimo takų liga, kurią sukelia ARRS koronavirusas (ARRS-CoV) (koronavirusai – tai didelė grupė kvėpavimo takų virusų, kurie sukelia ligas paukščiams ir žinduoliams, kai kurie šios grupės sukėlėjai žmonėms gali sukelti lengvas arba sunkias infekcines ligas, pvz., SŪRS (sunkus ūmus respiracinis sindromas).

Kuriose šalyse susirgimas registruotas

Pirmieji susirgimai ARRS 2012 m. nustatyti Saudo Arabijoje ir Jordanijoje.
Dauguma susirgimų ARRS užregistruoti Arabijos pusiasalyje ir kaimyninėse šalyse: Saudo Arabijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Jordanijoje, Kuveite, Lebanone, Omane, Katare, Jemene. Įvežtiniai ARRS atvejai nustatyti Prancūzijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Italijoje, Olandijoje, Jungtinėje Karalystėje (JK), Egipte, Malaizijoje, Filipinuose, Tunise, JAV. Prancūzijoje, Tunise ir JK užregistruoti susirgimai ARRS-CoV infekcija tarp asmenų, kurie nebuvo Artimuosiuose Rytuose, tačiau turėjo glaudų sąlytį su sergančiuoju.

Nuo 2012 m. pasaulyje registruota 1211 Artimųjų Rytų respiracinio sindromo viruso infekcijos atvejų, iš jų 492 (t.y. 40 proc.) mirtini (visi šie atvejai registruoti Artimuosiuose Rytuose arba tarp keliautojų į Artimuosius Rytus, arba asmenims, turėjusiems kontaktų su po kelionių susirgusiais).

Jau anksčiau Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Irane buvo registruota ligos atvejų tarp medicinos darbuotojų, kurie slaugė ligonius.

Kas gali platinti šį susirgimą

Atlikti tyrimai rodo, jog galimas viruso rezervuaras yra vienkupriai kupranugariai. Užsikrėsti galima tiesioginio sąlyčio su sergančiu gyvūnu metu, arba vartojant nepasterizuotą jų pieną, netinkamai paruoštą mėsą. Užsikrėtimo nuo sergančio asmens atvejai daugiausia nustatyti tarp medicinos darbuotojų, prižiūrėjusių ligonius.

Ligos požymiai

Pirminiai infekcijos požymiai – karščiavimas, kosulys, čiaudulys, pasunkėjęs kvėpavimas, raumenų skausmai, kai kada viduriavimas. Sunkesniais atvejais išsivysto plaučių uždegimas, inkstų nepakankamumas. Kai kuriems žmonėms gali išsivystyti besimptomės ligos formos. Mirštamumas apie 30 proc.

Imunoprofilaktika, gydymas

Vakcinos, skirtos apsisaugoti nuo ARRS-CoV infekcijos, nėra. Gydymas simptominis.

Patarimai ES keliautojams vykstantiems į Arabijos pusiasalį

Šiuo metu visi žinomi pasaulyje užregistruoti ARRS-CoV atvejai siejami su Arabijos pusiasaliu. Nuo 2015 m. pradžios Saudo Arabijoje užregistruoti 108 ARRS-CoV atvejai.
 Atsižvelgiant į dabartinę situaciją ir nepaisant to, kad daug žmonių keliauja kaip turistai ir verslo reikalais į šio viruso paveiktas teritorijas, ligos simptomų pasireiškimas tarp sugrįžusių Europos šalių piliečių yra labai retas.

Pasaulio sveikatos organizacija nerekomenduoja kelionių ir prekybos apribojimų į viruso paveiktas šalis.

Keliautojai, prieš išvykdami į Arabijos pusiasalį, privalo

  • pasikonsultuoti su gydytoju, jeigu serga tokiomis ligomis, kurios gali padidinti užsikrėtimo riziką (pvz., diabetas, lėtinės plaučių, inkstų ligos, imunosupresija ir kt.);
  • vengti kelionės, jeigu serga infekcine liga.
  • Piligrimai turi laikytis Saudo Arabijos sveikatos apsaugos ministro reikalavimų: http://www.moh.gov.sa/en/Hajj/News/Pages/News-2014-04-03-001.aspx.
  • Vyresniems nei 65 m. asmenims, nėščioms moterims, vaikams iki 12 m., asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis (diabetas, lėtinės plaučių, inkstų ligos, imunosupresija ir kt.), rekomenduojama atidėti piligrimines keliones.

Visiems ES gyventojams, vykstantiems į Arabijos pusiasalį, rekomenduojama laikytis bendrųjų atsargumo priemonių

  • dažnai plauti rankas su muilu ir vandeniu; nesant galimybei plauti rankų, naudoti antibakterinį rankų gelį;
  • laikytis tinkamos asmens higienos;
  • vartoti tik termiškai apdorotą mėsą ir pasterizuotą pieną (ypač gautą iš kupranugarių);
  • nevartoti maisto paruošto antisanitarinėmis sąlygomis;
  • plauti vaisius ir daržoves;
  • laikytis tinkamų atsargumo priemonių būnant su sergančiu asmeniu, ypač jei jis viduriuoja, karščiuoja, kosti ir kt.
  • vengti sąlyčio su naminiais ir laukiniais gyvūnais, ypač šikšnosparniais, kupranugariais, su jų išskyromis, šlapimu, fekalijomis ir kt.;
  • kreiptis į medikus, jeigu išsivysto kvėpavimo takų infekcijos požymiai keliaujant arba praėjus 14 d. po kelionės Arabijos pusiasalyje;

Rūta Pugačiauskienė,

visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

 

Parengta pagal ECDC informaciją ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS (ULAC) centro informaciją.

Daugiau informacijos galite rasti:

http://www.ulac.lt, http://ecdc.europa.eu/en/publications/Publications/middle-east-respiratory-syndrome-coronavirus-rapid-risk-assessment-5-June-2015.pdf.

Skip to content