Labai svarbu parinkti tinkamą kuprinę savo vaikui, kurios nugarėlė yra sutvirtinta ir turi dureguliuojamus diržus. Diržai turi būti netrumpesni kaip 70 cm ir jų ilgis reguliuojamas. Jie turi būti platūs (ne siauresni kaip 4 cm), kad vaiko pečius atloštų atgal. Kuprinės diržus būtina užsidėti ant abiejų pečių. Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens. Tačiau net į pačią geriausią kuprinę su ortopedine nugarėle negalima prikrauti daiktų, sveriančių daugiau nei 10 – 15 proc. mokinio svorio. Taigi, jei pirmokėlis sveria 25 kg, jo nešulys neturėtų būti sunkesnis nei 2,5 kg. Tuščia pradinuko kuprinė turėtų sverti ne daugiau kaip 700 g., o vyresniųjų klasių moksleivių – ne daugiau kaip kilogramą. Tai apskaičiuojama pagal formulę: vaiko svoris/10 ═ optimalus kuprinės svoris. Medikų nuomone, šios proporcijos viršijimas iškreipia stuburą, sugadina laikyseną, sukelia skausmus ties pusiauju ir pablogina judamojo aparato veiklą.
Higienos norma, reglamentuojanti vaikiškos avalynės saugą nustato jai labai griežtus reikalavimus. Avalynė turi būti lengva ir patogi, pralaidi orui, iš natūralių medžiagų, su kuo mažiau siūlių. Vaikiška avalynė turi gerai priglusti ir laikytis ant kojos, todėl turi būti numatyti įvairūs užsegimai – dirželiai, sagtys, raišteliai, užtrauktukai. Dar vienas labai svarbus reikalavimas – medžiagoms, iš kurių pagaminta vaikiška avalynė. Avalynė ikimokyklinio amžiaus vaikams turi būti sudaryta: viršus – iš odos, dirbtinos odos ar kitos medžiagos, pamušalas ir įklotė – iš odos ar kitos medžiagos, kurios sudėtyje yra ne mažiau kaip 50 proc. natūralių medžiagų, padas turi būti sudarytas iš gumos ar kitos polimerinės medžiagos. Vaikišką avalynė turi būti tinkamai paženklinta: turi būti nurodytos medžiagos, kurios buvo panaudotos gaminant viršų, pamušalą, įklotę ir padą. Panaudotos medžiagos paprastai yra nurodomos pateikiant sutartinius ženklus, dar kitaip vadinamas piktogramas arba rašytines nuorodas. Tokioje avalynėje jūsų vaiko kojos neprakaituos ir jų nenutrins.
Daugiau apie reikalavimus galite skaityti Lietuvos higienos normą HN 41:2003 „Mokyklinės prekės, Lietuvos higienos normą HN 103:2001 „Vaikiška avalynė. Higienos normos ir taisyklės”.
Livija Griniova
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė