Menu Close

Alkoholio poveikis vairuotojui/arba NIEKADA NESĖSK PRIE VAIRO IŠGĖRĘS

 Alkoholis įrašytas į Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą sąrašą, kaip medžiaga veikianti žmogaus psichiką, sutrikdanti elgesį ir galinti sukelti psichinę ir (ar) fizinę priklausomybę. (Lietuvos Respublikos Narkologinės priežiūros įstatymas, 1997 m. kovo 25 d., Nr. VIII-156“ (Žin., 1997, Nr. 30-711).

Bet koks, net vienkartinis, šios psichiką veikiančios medžiagos pavartojimas (nepagrįstas jų vartojimas nepateisinamomis, neleistinomis aplinkybėmis (kur, kada ir kiek nereikia arba negalima), sukėlęs arba galėjęs sukelti teisės pažeidimą, juridiškai vadinamas piktnaudžiavimu.

Piktnaudžiavimą paprastai lydi fizinės ar psichinės sveikatos sutrikimai arba socialinės pasekmės. Palaipsniui vystosi priklausomybė. Susirgus priklausomybe, jau ne pats žmogus, o liga ima kontroliuoti elgesį, ir tai jau tai ne valios trūkumas, o gausybės veiksnių nulemtas psichikos sutrikimas.

Alkoholio rinkos interesai

Nekontroliuojamos, arba blogai kontroliuojamos alkoholio rinkos svarbiausias prioritetas – didesnis pelnas, kurio, siekiant sąmoningai, reklamos pagalba formuojama nuomonė apie tai, kad vartoti alkoholį „saikingai“ – normalu, įprasta, sveika ir atsakinga. Reklamos vaidmuo milžiniškas, ypač jaunimui. Mažai kontroliuojamas pardavimo laikas, lengvas prieinamumas, žema kaina, nekontroliuojamas amžius ir kt. – vieni svarbiausių veiksnių rinkos plėtime apimant vis naujas vartotojų grupes.

Alkoholinių gėrimų vartojimo skaudžioji statistika

 • Kasmet Lietuvoje dėl alkoholio vartojimo miršta apie tūkstantis žmonių;
 • Nuo nelaimingų atsitikimų darbe nukenčia ir žūva apie 50;
 • Visų dėl alkoholio įvykusių mirčių 32 proc. įvyko dėl netyčinių sužalojimų; 13,7 proc. – dėl smurtinių sužalojimų ir šis skaičius kasmet auga. ;
 • Kas šeštą autoįvykį sukelia neblaivus asmuo. Juose pastaraisiais metais žuvo netoli šimto, buvo sužeista beveik tūkstantis žmonių;
 • Dažniausios mirties priežastys – alkoholinė kepenų liga ir atsitiktinis apsinuodijimas alkoholiu;
 • Vyrų mirtingumas dėl alkoholio yra apie 4 kartus didesnis negu moterų.

Jauni žmonės ir alkoholis

 • Trys dažniausios paauglių mirties priežastys – nelaimingi atsitikimai, žmogžudystės ir savižudybės yra susijusios su piktnaudžiavimu alkoholiniais gėrimais;
 • Net devyni iš dešimties jaunų žmonių padarytų autoįvykių yra dėl alkoholinių gėrimų poveikio;
 • Ankstyvoje jaunystėje vartojamas alkoholis labiausiai nulemia alkoholio vartojimą ir priklausomybės riziką brandžiame amžiuje.

Alkoholis keičia vairavimo reakciją

Žmogaus, suvartojusio vos 5 gramus gryno alkoholio, gebėjimas orientuotis pablogėja nuo 20 iki 50 procentų.

Alkoholio kiekis Reakcija
0,2-0,5 promiles Sunkiau tiksliai įvertinti judančius šviesos šaltinius, nustatyti tikslaus atstumo iki judančios iš priekio mašinos, transporto priemonių kelyje gabaritus, todėl lenkti jas tampa rizikingiau. Norisi vairuoti rizikingiau, nesilaikyti saugaus atstumo.
0,5-0,8 promilės Neteisingai įvertinamas atstumas. Gali „nepataikyti į posūkį”. Pablogėja akių adaptacija keičiantis apšvietimui. Padidėja apakinimo rizika perjungiant šviesas iš tolimųjų į artimąsias. Sulėtėja reakcija, silpsta dėmesys, motociklininkai ir dviratininkai blogiau išlaiko pusiausvyrą.
0,8-1,2 Dar labiau suprastėja akių adaptacija perjungiant šviesas. Atsiranda pirmieji euforijos, nerūpestingumo pojūčiai, pervertinamos galimybės, vairavimo stilius tampa vis rizikingesnis. Atsiranda taip vadinamas „tunelio efektas“, t.y. susiaurėja matymo laukas. Vairuotojas gali nepastebėti pro šalį važiuojančios transporto priemonės. Dar labiau pablogėja reakcija. Prasčiau vertinamas atstumas. Pailgėja laikas tarp kliūties atsiradimo ir stabdymo ar posūkio pradžios. Pėstieji, transporto priemonės ir kitos kliūtys gali būti pastebėti per vėlai.
Virš 1,2 promilės Vairuoti esant tokios būklės praktiškai neįmanoma. Visi, anksčiau minėti sutrikimai, tampa žymiai ryškesni. Vairuojama labai rizikingai. Galimos kvailos vairavimo klaidos, pavyzdžiui, vietoj stabdžio vairuotojas gali paspausti akseleratoriaus pedalą.

Blaivėjama – lėtai…

Alkoholis natūraliai per tam tikrą laiką iš organizmo pasišalina pats ir jokio stebuklingo būdo jį greitai pašalinti nėra. Per tris valandas perdirbama dozė, lygi 2 stiklinėms alaus, stiklinei sauso vyno arba 50 g degtinės (jei per vakarą išgėrėte apie 200 g degtinės, tai už vairo negalite sėsti dar mažiausiai 10-12 valandų). Po išgertuvių smegenų veikla normalizuojasi tik per 18-20 dienų, vadinasi, galutinai alkoholis pasišalina tik per tokį laikotarpį.

Saikingo“ alkoholinių gėrimų vartojimo ribos

Pasaulio sveikatos organizacija ir šalių vyriausybės nustatė „saikingo“ alkoholinių gėrimų rekomenduojamas vartojimo:

 • vyrai neturėtų reguliariai suvartoti daugiau nei 4 standartinius alkoholio vienetus per dieną arba 28 per savaitę (per dieną rekomenduojama išgerti ne daugiau kaip 40 gramų gryno alkoholio, pvz., ne daugiau kaip 1 litrą 5 proc. stiprumo alaus);
 • moterys neturėtų reguliariai suvartoti daugiau nei 2 standartinius alkoholio vienetus per dieną arba 14 per savaitę (dieną rekomenduojama išgerti ne daugiau kaip 20 gramų alkoholio, pvz., ne daugiau kaip 200 ml 11 proc. stiprumo vyno).

Vairuotojams siūloma visai nevartoti alkoholio

Kiekvienos šalies leidžiamas alkoholio kiekis vairuojant skirtingas: Čekija-0; Lenkija-0,2, Europos šalyse yra leidžiama iki 0,8 promilių, tačiau pradedantiems vairuotojams ir profesionalams tiktai-0 promilių.

Šiuo metu transporto priemonių vairuotojams Lietuvoje leistinas alkoholio kiekis kraujyje 0,4 promilės, na o 0,0 promilės taikomas motociklų, taksi automobilių, keturačių, komercinio transporto ir 2 metų stažo neturintiems vairuotojams.

 

Rūta Pugačiauskienė,

visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

 

( Naudoti Vidaus reikalų ministerijos, Valstybinės darbo inspekcijos ir HI SIC duomenys).

 

Skip to content