2014 m. balandžio 30 d. yra Tarptautinė triukšmo supratimo diena. Lietuvoje ir daugelyje kitų pasaulio valstybių kasmet minima Tarptautinė triukšmo supratimo diena skirta atkreipti visuomenės dėmesį į ilgalaikio triukšmo poveikio sukeliamas neigiamas pasekmes gyventojų sveikatai. Siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į visiems aktualią triukšmo problemą, skatinama kurti tylesnius namus, tylesnes mokyklas ir tylesnę poilsio aplinką, ugdyti visuomenės atsakomybę už tylios aplinkos puoselėjimą, skatinama kurti sveiką aplinką sau ir savo vaikams.
Triukšmas žmones veikia tiek fiziologiškai, tiek psichologiškai, trukdo ne tik mūsų pagrindinei kasdienei veiklai, bet ir miegui, poilsiui, mokymuisi ir bendravimui. Ilgalaikis triukšmo poveikis neigiamai veikia kvėpavimo širdies, nervų ir virškinimo sistemų veiklą. Vaikams, augantiems triukšmingoje aplinkoje, gana sunkiai pavyksta sutelkti dėmesį, o tai, be jokios abejones, tiesiogiai įtakoja mokymosi rezultatus.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė šių metų m. kovo 26 d. nutarimu Nr. 271 patvirtino Vaikų sveikatos metų stiprinimo priemonių planą, kuriame numatyta mokyklose organizuoti akciją ,,Tylos stebuklinga versmė“, skirtą Tarptautinei kovos su triukšmu dienai paminėti.
Akcijos ,,Tylos stebuklinga versmė“ tikslas – ugdant vaikų supratimą apie triukšmą ne tik pabrėžti didesnį jų jautrumą neigiamam triukšmo poveikiui mokykloje, namuose, renginiuose, ar, pavyzdžiui, garsiai klausantis muzikos ausinukais, bet ir įdiegti atsakomybę dėl pačių keliamo triukšmo.
Visuomenės sveikatos biuras prisidėdamas prie šios akcijos balandžio 30 d. organizavo miesto bei rajono mokyklose triukšmo matavimą ir jo vertinimą pertraukų, pamokų metu. Labai dėkingi Jonavos rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus specialistams, kurie mielai sutiko dalyvauti šioje akcijoje ir kartu su VSB specialistais lankėsi Jonavos Panerio mokykloje bei Ruklos Jono Stanislausko pagrindinėje mokyklose ir Raimundo Samulevičiaus progimnazijoje. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistai akcijos metu supažindino moksleivius su triukšmu kaip su aplinkosaugos veiksniu ir jo poveikiu žmogaus sveikatai, su galimu žalingu triukšmo poveikiu klausai, o taip pat mūsų pačių sukeliamu triukšmu.
Triukšmo matavimai minėtose mokyklose parodė, kad triukšmas pertraukų metu visose mokyklose buvo nustatytas beveik vienodas – nuo 77,2 dB iki 79,2 dB, o pamokų metu – nuo 59,1 dB iki 60,7 dB. Reikėtų akcentuoti tai, kad pamokoje, kurioje buvo užfiksuotas 60,7 dB bendras triukšmo lygis, vyko intensyvus pasiruošimas būsimai Mamyčių dienai t.y. vaikai ruošė ir gamino sveikinimo atvirukus.
Saugokime ir gerbkime vieni kitų teisę į tylią, sveiką ir ramią aplinką.
Irena Pratkelienė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistas (jaunimo sričiai)