Kiekvienais metais Lietuvoje dėl nelaimingų įvykių keliuose žūva vis daugiau žmonių. Žvelgiant į nelaimingų atsitikimų keliuose statistinius duomenis, matyti, kad Lietuvoje atšvaitų naudojimo taisyklės dar per mažai įsisavintos. Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis per pirmąjį 2014 – ųjų metų pusmetį žuvo 116 eismo dalyvių. Tačiau žmonės turi suvokti, kad kai kurių priemonių gali imtis ir jie patys (turėti atšvaitą ir jį taisyklingai prisegti prie drabužių).
Jonavos visuomenės sveikatos biuras bendradarbiaudamas kartu su VšĮ „Visapusiško lavinimo centras“ ir DSA „Mes“ organizavo akciją „Būk matomas“ Jonavos gyventojams.
Akcijos tikslas – didinti vaikų ir suaugusiųjų saugumą tamsiu paros metu.
Akcijos metu ant viršutinių drabužių nemokamai buvo klijuojami atšvaitai. Klijuoti atšvaitai ypatingi tuo, kad jų neįmanoma nulupti, sugadinti ar pamesti. Specialiu aparatu saugiai ir tvirtai prilipdomi švytintys dekoratyviniai elementai ne tik daro pėstyjį pastebimą kelyje vairuotojams, bet ir originaliai puošia drabužį.
{joomplucat:47 limit=2}
Prisiminkime kaip reikia segėti atšvaitus:
· Atšvaitai turi būti teisingai naudojami. Juos reikia uždėti taip, kad automobilio šviesos galėtų juos apšviesti iš visų pusių.
· Juostinis atšvaitas turi būti uždėtas ant rankos, dviratininkas atšvaitą turi uždėti ant kojos (ant blauzdos).
· Pakabinamas atšvaitas turi būti prisegtas taip, kad laisvai kabėtų ir žmogus savo kūnu jo neužstotų.
· Kadangi keliu reikia eiti kaire puse, atšvaitas turi būti uždėtas ant dešinės rankos arba pakabintas dešinėje pusėje.
· Keliu dešine puse važiuojantis dviratininkas juostinį atšvaitą turėtų užsidėti ant kairės kojos (blauzdos), o jei turi antrą juostinį atšvaitą, jį gali užsidėti ant dešinės kojos (blauzdos).
Pėsčiųjų pareigos:
· Pėstieji privalo eiti šaligatviais arba pėsčiųjų takais dešine puse, o ten, kur jų nėra, – kelkraščiu. Jeigu šaligatvio, pėsčiųjų tako, kelkraščio nėra arba jais eiti negalima, leidžiama eiti viena eile važiuojamosios dalies pakraščiu.
· Kelkraščiu arba važiuojamosios dalies pakraščiu einantys pėstieji privalo judėti prieš transporto priemonių važiavimo kryptį (turi eiti kaire kelio puse).
· Pėstieji, eidami neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalies kraštu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, privalo neštis šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba turėti kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje prisegtą atšvaitą.
· Per gatvę pėstieji privalo eiti tik pėsčiųjų perėjomis, o kur jų nėra – sankryžose pagal šaligatvių arba kelkraščių liniją. Kai matomumo zonoje perėjos arba sankryžos nėra, pėstieji turi eiti per kelią stačiu kampu į abi puses gerai apžvelgiamose vietose, tačiau tik įsitikinus, kad eiti saugu ir nebus trukdoma transporto priemonėms.
· Važiuojamojoje dalyje pėstieji neturi delsti ar stoviniuoti. Nespėjusieji pereiti važiuojamosios dalias, pėstieji privalo stovėti saugumo salelėje arba ant paženklintos ar įsivaizduojamos linijos, skiriančios priešingų krypčių transporto srautus. Baigti eiti per kelią pėstieji turi tik įsitikinę, kad eiti saugu.
Būk saugus
Nebūk šešėlis
Visuomenės sveikatos stebėsnos specialistė
Livija Griniova