Menu Close

2018 m. sausio 30 d. Jonavoje paskelbta gripo epidemijos pradžia

Kaip plinta gripo virusas ir kitos ūmios virusinės kvėpavimo takų infekcijos?

Plinta 3 pagrindiniais būdais: tiesioginiu (kai užsikrėtęs šia liga asmuo nusičiaudi kitam tiesiai prie akių, nosies ar burnos), oro lašeliniu (virusas, patekęs į oro srovę, keliauja iki kitos aukos nosies, gleivinių, arba nusėda ant aplinkos daiktų), nuo apkrėstos gripo virusais rankos į burną, nosį ar akis (nuo užterštų paviršių ar tiesiogiai paspaudžiant su užsikrėtusiu asmeniu rankas).

Kaip atpažinti ar tai gripas?

Žmogus, užsikrėtęs gripo virusu, suserga per 24-72 val. (vidutiniškai 48 val.). Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.

Ką daryti susirgus?

Pajutus pirmuosius gripo simptomus kreipkitės į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Gydymui dažniausiai naudojami antivirusiniai vaistai, palengvinantys ligos simptomus ir padedantys greičiau pasveikti.

Gripą sukelia virusas, todėl jo gydymui antibiotikai netinka, nes jie naudojami bakterijų sukeltiems susirgimams gydyti. Antibiotikus gydytojas gali paskirti gripo komplikacijų gydymui.

Kokios dažniausios gripo komplikacijos ir kuo jos yra pavojingos?

Sergant gripu gali paūmėti ne tik lėtinės kvėpavimo takų ligos (astma, lėtinė obstrukcinė plaučių liga ir kt.), bet širdies ir kraujagyslių sistemos lėtinės ligos, gali ištikti širdies infarktas, įvykti insultas, išsivystyti inkstų uždegimas, sinusitas, virusinis žarnyno uždegimas (dažniausiai pasitaiko vaikams), virusinis akių uždegimas ir kt.

Kokia yra specifinė gripo profilaktika?

Pagrindinė Pasaulio sveikatos organizacijos pripažinta kaip veiksmingiausia specifinė profilaktikos priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų, yra skiepijimasis būtent tam gripo sezonui skirtomis vakcinomis. 2017-2018 m. gripo sezonui skirtos vakcinos yra pagamintos siekiant apsisaugoti nuo šių gripo virusų:  A/ Michigan /45/2015 (H1N1)pdm09–like virus; A/ Hong Kong /4801/2014 (H3N2)–like virus,  B/Brisbane/60/2008–like virus.

Gripo vakcina rekomenduojama pasiskiepyti rudens–žiemos laikotarpiu, nes reikia maždaug dviejų savaičių, kad žmogaus organizme susidarytų antikūniai, kovai su gripo virusu.

Kur kreiptis?

Pasiskiepyti galite asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje esate prisirašęs. Jeigu Jūs neturite savo šeimos gydytojo, tuomet galite kreiptis į bet kurią gydymo įstaigą ir pasiskiepyti savo lėšomis.

Kokioms gyventojų grupėms rekomenduojama skiepytis kasmet?

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja pasiskiepyti:

  • 65 metų ir vyresniems asmenims,
  • nėščiosioms,
  • asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose,
  • asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais,
  • sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.

Gyventojai, priklausantys rizikos grupėms ir norintys pasiskiepyti valstybės lėšomis kompensuojama gripo vakcina, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Taip pat nepamirškime nespecifinių profilaktikos priemonių:

• dažnai plaukime rankas,

• laikykimės kosėjimo čiaudėjimo etiketo,

• reguliariai vėdinkime patalpas ir drėgnu būdu valyti liečiamus paviršius,

• sergantys žmonės turėtų likti namuose ir nekontaktuoti su sveikais žmonėmis,

• venkime masinių susibūrimo vietų.

 

Rūta Pugačiauskienė

visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

2018.01.30

Skip to content